NFT Market Araştırması 2023-NFT’ler Balon mu yoksa bir Devrim mi ?

Coinoxs Blockchain Technologies
3 min readFeb 22, 2023

2022 yılı kripto-blockchain alanında çok kötü bir yıl olarak geçti. Dünya genelinde pandemi sonrası oluşan yüksek enflasyon ABD dahil neredeyse tüm merkez bankalarında faiz artışlarına sebep oldu. Arzı kısılan para ise riskli varlıklardan çıkmaya başladı. Bunların başında da malesef kripto piyasaları geldi. NFTleri de kripto piyasalarından bağımsız görmememiz gerektiğini bu dönemde çok daha iyi anlamış olduk. Bitcoin-Ethereum gibi bu piyasanın temel taşlarının bile sorgulandığı, büyük değer kaybettiği bir dönemde NFT’ler de popülerliğini ve değerlerini kaybetti. ETH’nin 4500$’dan 1500$’lara kadar düştüğü volatil bir dönemde artık NFT’lerin ETH bazlı değil $ bazlı olarak satışa çıkarılması fikri daha popüler hale gelmeye başladı. Özellikle Luna kriziyle başlayan FTX’in batmasıyla devam eden skandallar silsilesi, piyasayı global gelişmelerin de etkisiyle olması gerekenden fazla düşürdü. Bundan en çok altkoinler dediğimiz grup ve NFT’ler etkilendi. Ancak herşeye rağmen, Bitcoin fiyatının tüm bunlar karşısında iyi durduğunu söylememiz lazım. Sektörün başına gelebilecek neredeyse her şey 2022 yılında gerçekleşti ancak buradan alınacak oldukça fazla tecrübe olduğunu gördük. Örneğin, gereğinden fazla, hiçbir işe yaramayan, utilitysi olmayan, sadece para kazanma veya dolandırma amacıyla piyasaya çıkmış NFT projelerinin birer çöp projeye dönmesi sektör için olumlu da oldu diyebiliriz. Regülasyonların da gelmesiyle bizi çok daha iyi günler bekliyor olacak.

NFT sektörününü incelerken bu sektörü makro verilerden ve Bitcoin fiyat hareketlerinden bağımsız incelemenin doğru olmadığını görüyoruz. Geçmiş dönemdeki fiyat hareketlerine baktığımız zaman Bitcoin fiyatının 2 yıl üst üste ciddi bir şekilde düştüğünü hiç görmedik. 2023 yılı başı itibariyle de piyasanın kendini biraz toparladığını görüyoruz. 2023 Ocak ayı itibariyle NFT piyasalarında olumlu başladığını görüyoruz. Burada NFT piyasalarının en büyük oyuncuları olan Yuga Labs, Doodles, Moonbirds gibi şirketlerin bazı projelerini Ocak ayında piyasaya sürmeleri de etkili oldu. Bu anlamda NFT Piyasaları son 2 ayda yükseliş gösterdi. Dapp Industry Raporuna göre, Global NFT satışları 2023 Ocak ayında 2022 aralık ayına göre yüzde 38.5 arttı.

Ethereum, NFT piyasasındaki tüm işlemlerin %78'inden fazlasını oluşturarak bu alandaki liderliğini sürdürüyor. Ancak en büyük artışı Ocak ayında %124 artarak 46 milyon dolara ulaşan Polygon blokzincirinde görüyoruz.

2023 yılı Ocak Ayı itibariyle Opensea en büyük NFT pazarı olmayı sürdürüyor. Blur NFT Marketplace’i ise Opensea’den sonraki en büyük ikinci NFT pazarı olmayı başarmış. Blur platformu düşük marketplace ve yaratıcı ücretleri nedeniyle popüler olmuş durumunda.

2027 yılına kadar yapılan projeksiyona göre NFT pazarının büyüklüğü 4,5 kat artarak 13.6 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

2023 yılından beklentiler piyasanın 2022’nin yaralarını sarması. Ancak kötü durumda olduğunu bilinen birçok kripto borsası ve VC de bulunuyor. Bu şirketlerin bu dönemde iflas etme ihtimali düşük değil. Özellikle FTX borsasının batışıyla beraber birçok VC(Venture Capital) bundan çok kötü etkilendi. Bu iflas doğrudan veya dolaylı olarak sektördeki birçok kesimi etkiledi. Ancak her ne olursa olsun Bitcoin, kripto ve blockchain teknojileri,NFT’ler kendilerini tüm dünyaya ispat ettiler. Dünya’nın en akıllı insanları bu sektöre gelmeye devam ediyorlar. Faiz artışlarının düşmesi ve Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi kripto-NFT piyasalarına olumlu yansıyacaktır. Aynı zamanda ayı sezonu dediğimiz bu dönem bu alandaki birçok NFT projesi ve şirketi için bir ‘Build(İnşa)’ dönemi olacaktır. Çünkü NFT Pazar büyümesini sağlayan bazı temel faktörler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları NFT’lerin artık lojistikten finansa bir çok sektörde kullanilabilmesi, Sanatçıların her geçen dönemde dijital sanata biraz daha yakınlaşması, NFT sanat eserlerini güvenli ve şeffaf şekilde satın alabilmelerinin çok kolay olması gibi pek çok neden sayabiliriz. Başlıkta sorduğumuz “NFT’ler Balon mu yoksa bir Devrim mi ? “ sorusuna ise net şekilde devrim diyebiliriz. Bu piyasada inşa eden, kendini geliştiren tüm kesimler uzun vadede kazananlar olacaktır.

--

--

Coinoxs Blockchain Technologies

CoinOxs Blockchain Technologies works with its team and community to ensure global adoption and availability of blockchain. linktr.ee/coinoxs