Kriptoda KYT Nedir?

Coinoxs Blockchain Technologies
2 min readDec 28, 2022

--

KYT veya know-your-transaction(işleminizi bilin), birey, grup, şirket veya organizasyonlar tarafından gerçekleştirilen işlemler hakkında veri toplama sürecidir. İşlemin yasal olup olmadığını ve mali suçlar, kara para aklama veya terörizmin finansmanı ile bağlantılı olup olmadığını değerlendirir. KYC(Know Your Customer- Müşterinizi Bilin) kavramı ile sıkça karıştırılan bir kavram olan KYT, genellikle KYC’nin ikinci aşaması olarak görülebilir. Böyle bir platform özellikle P2P kullanıcıları, OTC işletmeleri(OTC, Over The Counter, Türkçe olarak tezgah üstü anlamına gelmektedir. Buradaki terimle ifade edilen borsa dışı piyasalardır. Aracı ya da şahıslarla gerçekleştirdiğiniz OTC işlemlerine borsa karışmaz. Yaptığınız işlemler OTC yani tezgah üstü olarak adlandırılır), Devlet ve Devlet ajansları için oldukça kullanışlıdır.

OXS KYT ile neler yapılabilir ?

Coinoxs’un KYT ile ilgili OXS KYT adlı bir ürünü bulunmaktadır. OXS KYT ile kullanıcılar, riskli gördükleri cüzdanlarda gerçekleştirilen işlemlerin riskini hesaplayabilir ve bilgi toplayabilir. Bu ürünle beraber kullanıcılar analiz ettirdikleri cüzdanların risk skorunu öğrenebilir ve bu skora göre aksiyon alabilir. Blockchain cüzdanlarındaki işlemlerin sürekli olarak takip edilmesi oldukça zor ve karmaşık olabilir. Aynı zamanda, zaman kaybına neden olur. OXS KYT ile bu analizi yapmak çok daha rahat ve kolaydır. AML botu sayesinde insan kaynaklı hatalar da önlenmektedir.

Neden KYT’ye İhtiyaç Duyulur ?

KYT’nin en önemli uygulaması, kullanıcıların başka kripto cüzdanlarındaki finansal işlemleri kontrol etmelerine olanak tanır. Kullanıcılar uygulamanın KYT değerlendirme sonucuna göre aksiyon alabilir.

Müşterinizi Tanıyın (KYC), finansal kurumlar ve işletmeler arasında yaygın bir uygulamadır. Müşteri katılım sürecinde önemli bir araçtır. Kullanıcıların herhangi bir kısıtlamayı ihlal etmemesini sağlayan prosedürdür. Ancak bu uygulama kullanıcıların işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yetersizdir. Sonuç olarak, KYT devreye girerek bu işlemlere ilişkin ekstra gerçekleri ve içgörüleri izlemenize olanak tanır.

Kripto para birimlerinin ve blockchain teknolojisinin odak noktası sadece birey değil, bununla beraber varlık veya işlem ve bu işlemle olan bağlantılardır. Bir kullanıcıyı blockchain kullanarak izlemek oldukça zordur, ancak blockchain tabanlı yapılan işlemlerin gerçekliğini ve yasallığını belirlemek için bir adres aracılığıyla fon hareketlerini izlemek mümkündür. OXS KYT bu sürece yardımcı olacaktır.

OXS KYT Nasıl Çalışır ?

· Öncelikle https://oxskyt.com/tr sitesini ziyaret etmelisiniz.

· İncelemek istediğiniz kripto cüzdan adresini websitesine girin.

· Adresi analiz ederek şüpheli işlemleri tespit ediyor ve riskleri değerlendiriyoruz.

· Sonuçları alın: Cüzdan adresinin ne kadar riskli olduğunun yüzdesi de dahil olmak üzere ayrıntılı istatistikler sağlıyoruz.

Daha fazlası için https://oxskyt.com/tr sitesini ziyaret edebilir, ürünümüzü inceleyebilir ve müşterimiz olabilirsiniz.

--

--

Coinoxs Blockchain Technologies

CoinOxs Blockchain Technologies works with its team and community to ensure global adoption and availability of blockchain. linktr.ee/coinoxs